Awans Toyoty w zestawieniu najbardziej innowacyjnych firm na świecie

Ranking Boston Consulting Group

2021-08-16

W roku 2021 Toyota zajęła 21. miejsce w rankingu 50 najbardziej innowacyjnych firm świata, opracowanym przez Boston Consulting Group. W porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem japoński koncern awansował aż o 20 pozycji. To efekt inwestycji w nowe technologie i uwalnianie patentów dotyczących zelektryfikowanych napędów.

Ranking 50 najbardziej innowacyjnych firm świata został stworzony przez Boston Consulting Group (BCG) na podstawie odpowiedzi 1,6 tysiąca menedżerów zajmujących się innowacjami. Żeby znaleźć się na tej liście, trzeba spełnić szereg wymagań. Trzy najważniejsze z to:

  • innowacyjność jako priorytet,
  • wspieranie innowacyjności – zarówno kapitałem, jak i poprzez rozwój pracowników,
  • widoczny zwrot z inwestycji w innowacje.

Pandemia wymusiła poważne zmiany w wielu organizacjach, ale – jak wynika z raportu BCG – innowacyjność nadal jest jednym z priorytetów dla wielkich firm.

Toyota w najnowszym rankingu BCG zajęła 21. miejsce, awansując aż o 20 pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym. Żadna inna firma nie zanotowała tak dużego postępu. Toyota jest też drugą marką z sektora motoryzacji w zestawieniu, które zostało zdominowane przez firmy technologiczne oraz zajmujące się sprzedażą dóbr konsumpcyjnych.

Jako jedną z głównych przyczyn tak wielkiego skoku japońskiego koncernu podaje się wartą 400 milionów dolarów inwestycję w firmę Joby Aviation, która specjalizuje się w latających samochodach elektrycznych.

Toyota należy do ścisłej czołówki najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Jest pionierem elektryfikacji w sektorze motoryzacji i od blisko 30 lat oferuje napędy hybrydowe (już czwartą generację).

Toyota aktywnie angażuje się też w budowę gospodarki opartej na wodorze. W 2014 roku rozpoczęła sprzedaż bezemisyjnego sedana Mirai napędzanego ogniwami paliwowymi. W kolejnych latach wprowadziła na rynek wodorowy autobus SORA i zaczęła sprzedawać zestawy ogniw paliwowych innym producentom.

W grudniu 2020 roku zaprezentowała Toyotę Mirai drugiej generacji, która cechuje się większą wydajnością ogniw paliwowych i zwiększoną pojemnością zbiorników wodoru, co oznacza większy zasięg.

Innowacyjność – w przekonaniu Toyoty – to też dzielenie się wiedzą i technologiami. W 2019 roku firma bezpłatnie udostępniła licencje na prawie 24 000 patentów związanych z technologiami zelektryfikowanych napędów. W ten sposób Toyota chce przyspieszyć rozwój bezemisyjnego, zrównoważonego transportu.

Podobnie jest z kwestią bezpieczeństwa. W 2021 roku Toyota udostępniła wirtualne manekiny THUMS, służące do badania wpływu sił zewnętrznych na ciało człowieka i jego poszczególne narządy. Oprogramowanie to pobrało już 400 podmiotów – nie tylko do zastosowań w motoryzacji.

Dowiedz się więcej

Fleet Manager Roku 2021 stawia na hybrydy Fleet Manager Roku 2021 stawia na hybrydy Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing triumfuje w Le Mans TOYOTA GAZOO Racing triumfuje w Le Mans Czwarta z rzędu wygrana Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Rekordowe zainteresowanie klientów Le Mans 24h 2021 Le Mans 24h 2021 Nowa Toyota GR010 HYBRID powalczy o zwycięstwo Toyota największym producentem aut Toyota największym producentem aut Dane z pierwszej połowy 2021 roku Nowe części do Toyoty Land Cruiser 40 Nowe części do Toyoty Land Cruiser 40 Rusza produkcja Mobility Base Mobility Base Zobacz nową zabudowę w ofercie Toyoty Toyota i Carmera łączą siły Toyota i Carmera łączą siły Dowiedz się więcej o ich planach Suzuki i Daihatsu udziałowcami CJP Suzuki i Daihatsu udziałowcami CJP Dowiedz się więcej Konkurs Toyota Startup Accelerator Konkurs Toyota Startup Accelerator Sprawdź warunki zgłoszeń Nowa flota Grupy Nowa flota Grupy LUX MED Sieć placówek ambulatoryjnych wybiera hybrydy Program Toyota Pewne Auto Program Toyota Pewne Auto Samochody używane o znanej historii