Samochody elektryczne

Toyota

W ostatnich latach coraz częściej słychać głosy o zbliżającej się rewolucji w motoryzacji. Zmiany te dotyczą w głównej mierze napędów, czyli powolnego odchodzenia od konwencjonalnych silników spalinowych, a zwłaszcza diesli. Alternatywą dla pojazdów wyposażonych w jednostki benzynowe i wysokoprężne już teraz stają się samochody elektryczne. Ich popularność z roku na rok wzrasta. Dobrym przykładem jest tu Toyota, która zapowiedziała, że do 2025 roku zelektryfikuje całą gamę swoich modeli.

Samochody elektryczne w Polsce

W pełni elektryczne auta stanowią na razie margines tej tendencji. Ich produkcja jest bardzo kosztowna, brakuje też na razie odpowiedniej liczby punktów ładowania – i to nie tylko w Polsce. Jednak auta w części elektryczne, a w części benzynowe, czyli znane od wielu lat hybrydy, których pionierem jest Toyota – są już dość  powszechne. Obecnie Toyota oferuje w Polsce 9 modeli hybrydowych, w tym jeden typu plug-in oraz pierwszy bezemisyjny samochód na wodorowe ogniwa paliwowe – Toyotę Mirai. Do 2025 roku będziemy jeździli także pojazdami ładowanymi z gniazdka (HEV) oraz zasilanymi prądem z baterii (BEV).

Prognozy Toyoty na 2030 roku mówią, że roczna sprzedaż samochodów elektrycznych bądź zelektryfikowanych sięgnie na świecie prawie 5,5 miliona egzemplarzy, z czego ponad milion to będą pojazdy całkowicie bezemisyjne. Zatem już niebawem czekają nas czasy, gdy będziemy mogli wybierać między napędem akumulatorowo-elektrycznym, wodorowo-elektrycznym, hybrydowym typu plug-in czy całkowicie elektrycznym. A wszystko dzięki Toyocie.

Od 1997 roku, kiedy do masowej produkcji trafiła pierwsza hybryda Toyoty – model Prius – auta hybrydowe stały się bardzo powszechne. Do dziś Toyota sprzedała na całym świecie już ponad 12 milionów samochodów z napędem hybrydowym. Do końca kwietnia 2019 r. w Polsce sprzedano już niemal 55 tys. hybryd. W pierwszych czterech miesiącach roku udział hybryd w całkowitej sprzedaży marki w naszym kraju wyniósł aż 30%. Obecnie pełna gama modeli hybrydowych Toyoty przedstawia się bardzo imponująco i obejmuje aż kilka głównych segmentów.

Pełna lista modeli hybrydowych Toyoty:
  • Prius Plug-in Hybrid
  • Prius+
  • Yaris Hybrid
  • Toyota C-HR Hybrid
  • Corolla Sedan Hybrid
  • Corolla Hatchback Hybrid
  • Corolla TS Kombi Hybrid
  • RAV4 Hybrid
  • Camry Hybrid
Toyota Prius Plug-in Hybrid - samochód elektryczny z napędem hybrydowym
Toyota Prius Plug-in Hybrid – samochód elektryczny

Toyota Prius Plug-in Hybrid to elektryczny samochód z napędem hybrydowym i możliwością ładowania z zewnętrznego źródła prądu. Jest to obecnie najbardziej wydajna hybryda typu plug-in na świecie – spala średnio 1,2 l/100 km. W samym trybie elektrycznym auto może natomiast przejechać dystans nawet do 50 kilometrów. Samochód oczywiście ładuje akumulatory sam w trakcie jazdy, ale możemy mu w tym pomóc, używając zwykłego gniazdka w domu. Wystarczy trochę ponad 3 godziny, czyli mniej więcej tyle czasu co telefon, a akumulator będzie naładowany.

Zasięg elektrycznej Toyoty

Elektryczne samochody Toyoty, a dokładnie mówiąc zelektryfikowane auta z napędem hybrydowym, mają bardzo duży zasięg. Dzieje się tak, ponieważ w zależności od warunków jazdy korzystają z tego źródła napędu, które akurat będzie najbardziej odpowiednie. Ponadto akumulatory, które same ładują się podczas jazdy i odzyskują energię na przykład podczas hamowania, nigdy się nie rozładują. Weźmy na przykład taką Toyotę C-HR Hybrid. Jeżdżąc nią tylko po mieście, jesteśmy w stanie przejechać na jednym baku nawet do tysiąca kilometrów. Daje to niezwykłą oszczędność paliwa w całym okresie użytkowania.

Dla głębiej zainteresowanych zaletami auta elektrycznego i spalinowego w jednym odsyłamy do strony Toyoty. A jako wstęp polecamy obejrzenie krótkiego filmu, który w zwięzły i obrazowy sposób pokaże wszystkie główne korzyści płynące z posiadania samochodu z napędem hybrydowym.

Dowiedz się więcej

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych Miejsce dla niepełnosprawnych - aktualne przepisy Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie? Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie? Czyszczenie i pielęgnacja skórzanych powierzchni w aucie Jak bezpiecznie jechać po mokrej nawierzchni? Jak bezpiecznie jechać po mokrej nawierzchni? Kilka wskazówek, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Jak poprawnie zmienić biegi w samochodzie? Jak poprawnie zmienić biegi w samochodzie? Poprawna zmiana biegów wpływa na nasze bezpieczeństwo i jej zużycie Czym są moc i moment obrotowy silnika? Czym są moc i moment obrotowy silnika? Parametry opisujące osiągi auta Ozonowanie samochodu, sposób na dezynfekcję wnętrza Ozonowanie samochodu, sposób na dezynfekcję wnętrza Jak pozbyć się wirusów z samochodu? Ubezpieczenie OC i AC samochodu. Ubezpieczenie OC i AC samochodu. Jakie są różnice w ubezpieczeniach. Poduszka powietrzna w samochodzie Poduszka powietrzna w samochodzie Co warto o niej wiedzieć ? Jak przewozić dzieci w samochodzie? Jak przewozić dzieci w samochodzie? Dowiedz się więcej Przyczyny i objawy rozładowanego akumulatora Przyczyny i objawy rozładowanego akumulatora Dowiedz się więcej Jak przewozić psa w aucie Jak przewozić psa w aucie Aktualne przepisy i obowiązki właściciela Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Dowiedz się więcej