1. Świat Toyoty
 2. Toyota T-Mate

TOYOTA T-MATE

W trosce o Twoje bezpieczeństwo

T-Mate to systemy bezpieczeństwa, które powstały, by wspierać Cię podczas jazdy w mieście i na autostradzie, a także podczas parkowania.
Inteligentne technologie chronią Ciebie, Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu.
Toyota T-Mate odzwierciedla zaangażowanie Toyoty w bezpieczeństwo na drogach zgodnie z misją marki, która pragnie, aby wypadki drogowe odeszły w przeszłość.
Jednym z elementów T-Mate jest pakiet Toyota Safety Sense, który w każdej Toyocie dostępny jest w standardzie.
 • Aygo X
 • Yaris
 • Nowy Yaris
 • GR Yaris
 • Yaris Cross
 • Corolla Hatchback
 • Corolla Sedan
 • Corolla TS Kombi
 • Corolla Cross
 • Toyota C-HR
 • Toyota bZ4X
 • Camry
 • Prius
 • Mirai
 • RAV4
 • RAV4 PHEV
 • Highlander
 • Land Cruiser
 • Hilux

Toyota Safety Sense

Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS)

Układ wykrywa ryzyko zderzenia z innymi pojazdami, pieszymi i rowerzystami i ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i wizualnym. Jeżeli kierowca nie zdoła odpowiednio szybko zareagować, samochód zacznie automatycznie hamować, aby nie dopuścić do kolizji lub zminimalizować jej skutki. Najnowsza wersja PCS została rozbudowana m.in. o układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach i wspomaganie kierownicy w razie ryzyka zderzenia.
Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA)

Układ monitoruje drogę przed autem i wyświetla na desce rozdzielczej użyteczne informacje, takie jak ograniczenia prędkości czy zakazy wyprzedzania. System ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym, gdy jedzie niezgodnie z przepisami. Dodatkowo, w zależności od modelu, system może współpracować z ogranicznikiem prędkości i sugerować dostosowanie stylu jazdy do obowiązujących limitów.

Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Inteligentny tempomat adaptacyjny (iACC)

Inteligentny tempomat adaptacyjny utrzymuje stały zadany dystans od poprzedzającego auta. Jeżeli odległość zacznie się zmniejszać, tempomat automatycznie zacznie hamować i uruchomi światła stop.

W samochodach wyposażonych w układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA) system dodatkowo odczytuje ograniczenia prędkości i sugeruje dostosowanie stylu jazdy do obowiązujących limitów.

Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Asystent utrzymania pasa ruchu (LTA)

System monitoruje oznakowanie poziome i utrzymuje auto na zadanym torze jazdy, wykonując delikatne manewry korygujące, gdy pojazd zacznie przekraczać linię bez użycia kierunkowskazu.

 

Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Automatyczne światła drogowe (AHB)

System monitoruje przestrzeń przed autem, wykrywając nadjeżdżające pojazdy. Gdy z naprzeciwka zacznie się zbliżać inne auto, światła drogowe automatycznie zmienią się na światła mijania, a gdy samochody miną się, uruchomione zostaną z powrotem światła drogowe. Jazda w nocy zarówno dla Ciebie, jak i innych uczestników ruchu stanie się dzięki temu bezpieczniejsza.
Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Układ awaryjnego zatrzymania pojazdu (EDSS)

Jeśli EDSS wykryje brak reakcji ze strony prowadzącego, wyemituje głośny sygnał dźwiękowy, a następnie rozpocznie hamowanie awaryjne, wytracając prędkość aż do całkowitego zatrzymania auta przy zachowaniu zadanego toru jazdy. Następnie uruchomione zostaną światła awaryjne, by ostrzec innych uczestników ruchu. EDSS automatycznie otworzy zamki wszystkich drzwi, by ułatwić akcję ratunkową, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Dowiedz się więcej (Opens in new window)

System ograniczania przyspieszania przy małych prędkościach

Ogranicza gwałtowne przyspieszenie w przypadku wykrycia możliwości kolizji z samochodami, rowerami i pieszymi. Funkcja zostaje aktywowana podczas jazdy z małą prędkością, kiedy system oceni, że jest możliwa kolizja z innym samochodem, rowerzystą lub pieszym w przypadku silnego wciśnięcia pedału gazu, gdy przed nami znajduje się obiekt.

Zdalne aktualizacje (OTA) pakietu Toyota Safety Sense

Zdalne aktualizacje pozwalają ulepszać istniejące funkcje pakietu Toyota Safety Sense w Twoim aucie, a także dodawać nowe.

Proaktywny asystent jazdy – asystent zwalniania (PDA – DA)

System ułatwia płynne wytracanie prędkości po zdjęciu nogi z pedału hamulca i wykryciu poprzedzającego auta.
Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Proaktywny asystent jazdy – wspomaganie układu kierowniczego (PDA – SA)

System ten wspomaga kierowcę w zapobieganiu opuszczania pasa ruchu. Układ wykrywa zbliżający się zakręt i dostosowuje siłę wspomagania kierownicy, aby ułatwić prawidłowe kierowanie. 
Dowiedz się więcej (Opens in new window)

WSPOMAGANIE PARKOWANIA

Zaawansowany asystent parkowania Toyota Teammate Advanced Park

Asystent kontroluje przyspieszenie, skręt kół, biegi* i siłę hamownia, ułatwiając parkowanie. System może dodatkowo zapamiętać Twoje ulubione miejsca parkingowe, które nie są oznaczone liniami czy innymi punktami odniesienia.

* W zależności od modelu.

Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni (PVM)

Parkuj łatwiej z systemem, który łączy obraz z czterech kamer, pozwalając monitorować całą przestrzeń wokół auta.

System ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu z automatycznym hamowaniem (RCTAB)

Podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego system wykryje wszelkie pojazdy przejeżdżające za Twoim autem i automatycznie zahamuje, jeżeli wystąpi ryzyko kolizji.
Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Układ detekcji przeszkód (ICS)

Inteligentny system wykrywa przeszkody znajdujące się przed i za Twoim autem i automatycznie hamuje, by uniknąć kolizji.
Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Asystent bezpiecznego wysiadania z pojazdu (SEA)

Asystent wykorzystuje radar systemu monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM), co zapobiega otwarciu drzwi w momencie, gdy z tyłu nadjeżdżają pojazdy lub rowerzyści. Jeżeli system wykryje możliwość kolizji, wyświetlone zostanie ostrzeżenie wizualne na lusterku i wyświetlaczu oraz wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy.

 

Dowiedz się więcej (Opens in new window)

System przypominający o sprawdzeniu tylnych foteli przed opuszczeniem pojazdu (RSRS)

System ten ostrzega kierowcę, jeśli na tylnym fotelu pozostawiono pasażerów lub przedmioty. Informacje o tym będą pokazane na cyfrowym wyświetlaczu na tablicy wskaźników. 

W zależności od modelu, jeśli kierowca będzie już na zewnątrz, to zostaną uruchomione światła awaryjne i wygenerowany sygnał dźwiękowy.

WSPOMAGANIE PROWADZENIA POJAZDU

System monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM)

System monitorowania martwego pola w lusterkach ostrzega przed pojazdami, które mogły znaleźć się poza polem widzenia kierowcy. Jest to szczególnie przydatne podczas zmiany pasa ruchu i wyprzedzania.
Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Adaptacyjne światła drogowe (AHS)

System automatycznie dobiera najlepsze oświetlenie dla Ciebie i innych uczestników ruchu, wygaszając obszary, w których znajdują się inne pojazdy, i doświetlając ciemne miejsca, dzięki czemu możesz zobaczyć więcej podczas jazdy w każdych warunkach.
Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Kamera monitorująca kierowcę (DMC)

System wykorzystuje kamerę zainstalowaną na kierownicy, aby monitorować stan kierowcy. Ostrzega w przypadku wykrycia anomalii, np. zmęczenia. Informacja z kamery jest przesyłana m.in. do systemu EDSS, powodując jego szybszą aktywację.

 

 

 

Toyota Smart Connect – zdarzenia drogowe

System zbiera informacje od innych uczestników ruchu i ostrzega kierowcę przed lokalnymi utrudnieniami oraz wydarzeniami na drodze, takimi jak wypadki drogowe czy oblodzenia, wyświetlając odpowiednie komunikaty na ekranie multimedialnym. W zależności od wersji wyposażenia kierowca również może własnoręcznie raportować zaobserwowane utrudnienia, sprawiając, że jazda staje się bezpieczniejsza dla wszystkich.

System automatycznego powiadamiania ratunkowego (eCall)

Gdy dochodzi do poważnego wypadku, system eCall oszczędza cenne sekundy, automatycznie łącząc się z numerem 112 i wzywając pomoc, nawet jeśli kierowca ani żaden z pasażerów nie są w stanie tego zrobić. System eCall aktywuje się za każdym razem, gdy zostaną uruchomione poduszki powietrzne.

Pomoc może też zostać wezwana w dowolnej chwili przy użyciu przycisku, dzięki któremu można łatwo połączyć się z operatorem, np. jeśli kierowca jest świadkiem poważnego wypadku.

System ostrzegania o ruchu poprzecznym z przodu pojazdu (FCTA)

System wykrywa pojazdy nadjeżdżające z lewej i prawej strony z przodu samochodu i informuje kierowcę sygnałem dźwiękowym.

Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Asystent zmiany pasa ruchu (LCA)

System jest powiązany z LTA i wspomaga zmianę pasa ruchu poprzez obsługę układu kierowniczego, gdy dźwignia przełącznika kierunkowskazów jest częściowo wychylona.
Dowiedz się więcej (Opens in new window)

Aktywne wspomaganie kierownicy w razie ryzyka zderzenia (ESA + AS)

System wspomaga kierowcę, aktywując układ kierowniczy, aby wspomóc kierowcę w przypadku nagłego wykrycia przeszkody.

 


 • System dodatkowego nastrojowego oświetlenia wnętrza diodami LED współpracujący z systemami T-Mate

  Nastrojowe oświetlenie współpracuje z systemami T-Mate jako dodatkowy sposób ostrzegania kierowcy. W zależności od modelu może współpracować z systemami TSS lub asystentem bezpiecznego wysiadania z pojazdu (SEA).

Automatyczne ostrzeganie tylnymi światłami awaryjnymi (ARFHL)

System ostrzega kierowcę pojazdu zbyt szybko zbliżającego się z tyłu szybkim pulsowaniem świateł awaryjnych, że istnieje ryzyko zderzenia, tak aby ten mógł szybciej zareagować.

 

 

 

Opisy nie wyczerpują wszystkich funkcji przedstawionych systemów.
Powyższa lista zawiera tylko wybrane systemy T-Mate i nie jest wyczerpująca.
Dostępność niektórych funkcji zależy od kraju, modelu i wersji wyposażenia.
Systemy działają w określonych warunkach i mają swoje ograniczenia.
Kierowcy są zawsze odpowiedzialni za bezpieczeństwo w trakcie jazdy.
Zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu, aby uzyskać dodatkowe informacje.

* Opis pełnej oferty systemów T-Mate znajduje się w cenniku modelu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O INNOWACYJNYCH TECHNOLOGIACH TOYOTY

Technologia hybrydowa

Technologia wodorowa

Napęd elektryczny na baterie